Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1

SUBIECT: Bicicleta+tren

Bicicleta+tren acum 4 ani 5 luni #7982

• Serginio76
  • Avatarul lui Serginio76 Autor Subiect
  • Deconectat
  • Gold Boarder
  • Gold Boarder
  • Galati, Craiova. 0757662257
  • Postări: 172
  • Mulțumiri primite: 90
Am creeat acest topic, dorind sa aduc informatii clare cu privire la accesul bicicletelor in trenurile CFR si private.
Fiind un impatimit al calatoriilor cu trenul de mic copil odata cu inaintarea in varsta, am combinat atat pasiunea calatoriilor cu trenul cat si cu bicicleta in acelasi timp. Ca pasionat feroviar, logic caci citesc si imi cunosc atat drepturile cat obligatiile ca si calator (fiind stipulate clar in fiecare editie a brosurii Mersul Tenurilor). Pe internet am citit diferite postari pe diferite forumuri cum ca...ba ai voie ba nu ai voie ba una, ba alta. Nimeni insa nefiind in cunostinta de cauza. Inainte de a spune caci accesul cu bicicleta fie demontabila fie ne-demontabila este permis, sa va povestesc doua aventuri de anul trecut.
Tatal meu locuind in casa bunicilor din localitatea Suceveni (jud.Galati), il vizitez des. Sunt 74 de km iar singurul mijloc de transport direct, era la vremea aceea...maxi-taxi (eu le zic DUBE) in cursul saptamanii iar in week-end-autobuz. Pretul la auto este de 15 lei dus! Atunci am zis, hai sa merg si cu trenul+bicicleta la bunici la Suceveni. Asa ca mi-am pregatit din timp excursia. Am mers la Gara CFR Galati, am intrebat daca pot lua cu mine in tren bicicleta MTB, stiind ca pe Galati - Tg-Bujor- Beresti - Barlad este tren privat (TFC din Cluj-Napoca). Doamna foarte amabila, mi-a spus ca se poate si ca se achita pe langa biletul de calatorie, bilet pentru bicicleta, care este 50% din valoarea biletului. Deci biletul de la Galati la Roscani (Baneasa) -85km- m-a costat...9 lei plus 5 lei bilet pentru bicicleta. Total= 14 lei. De la Baneasa mai am 12 km pana in Suceveni, drum asfaltat, foarte bun. Din Roscani (Baneasa) sunt cateva serpentine prin padure apoi drum relativ drept pana la intrare in Suceveni unde iarasi urmeaza un traseu superb prin paduri, serpentine si apoi se intra in sat. Revenind la tren, am urcat din Galati in trenul automotor, nestiind ce va urma...Conditii de tren Rapid (azi Inter-Regio). Spatiu bereket pentru biciclete, vagoanele spatioase impartite atat in compartimente cat si saloane. Desi usile sunt largi si se poate urca cu bagaje voluminoase, urcarea se face depinzand de inaltimea peroanelor. De la Galati sa zicem ca este mai usor caci peroanele sunt oarecum inalte. Dar la Roscani, este la nivelul solului...deci putin mai dificil. In tren, am prezentat biletele conductorului dar si -ATENTIE!- agentului de paza! Da, aceste trenuri sunt bine pazite deci...nu ai sa vezi scandaluri in tren, betivi, blatisti, in general ,,fauna ciudata". Nu! Am urcat bicicleta ajutat fiind de un agent, mi-am instalat-o chiar langa intrarea in salon unde este un spatiu foarte larg. De fapt vagoanele (3 la numar sau 6 daca este suplimantat datorita nr de calatori) sunt astfel construite incat ofera un confort demn: scaune tapitate/plusate, perdele, incalzire impecabila, loc pentru bagaje deasupra, curatenie, etc. Pe tot parcursul nimeni, niciun calator nu a zis nimic si desi erau navetisti, nu a deranjat pe nimeni. Ba oamenii au intrat amabili in discutie cu mine si am sporovait tot drumul. Cat priveste comportamentul agentilor de paza si conductorilor dar si a mecanicului a fost ireprosabil. Mecanicul a stationat cu rabdare pana ce am coborat in siguranta la Roscani.
Deci, se poate circula fara probleme, LEGAL, cu bicicleta in tren.

O alta intamplare, in luna august anul trecut, am mers la mama la Craiova (mama este din Banie). Am plecat din Galati cu Inter-Regio la 4.50 si am ajuns in Bucuresti-Nord la 8.50...cam asa ceva. In Gara de Nord...sumedenie de biciclisti care mai de care mai echipati. Incercand sa-i intreb cum sta treaba si pe trenurile CFR ( deja avand experienta trenului privat, voiam sa stiu daca la fel stau lucrurile si pe CFR)...am constatat ca erau...straini: germani, englezi, rusi, norvegieni,chinezi,etc. Dar si cativa romani, din Tg.-Jiu. Ei bine, ciclistii din Tg-Jiu au mers in acelasi vagon in care aveam loc. Au putut urca fara probleme in trenul ce leaga Bucurestiul de Tg-Jiu prin Craiova. Mentionez caci vagonul era tip IVA-Modernizat in 1999 (serie 20-55) in At. Grivita, deci vagoane rosii, cu dunga alba compartimentate ( 6 locuri per compartiment). Deci vagoane cu culoar ingust...Au urcat bicicletele si desi era foarte aglomerat (va spun sincer caci este exact cum descria Amza Pellea in scenetele celebre din anii 70') nu au intampinat probleme din partea conductorilor sau calatorilor. Baietii aveau bilet pentru biciclete si deci au putut urca si in vagoane compartimentate ( se stie ca ciclistii de regula evita astfel de vagoane fiind foarte inghesuite). Baietii erau 6 la numar. 4 aveau biciclete demontabile iar doi aveau biciclete nedemontabile. Insa au reusit baietii cu nedemontabilele sa si le aseze in asa fel incat sa nu deranjeze. Bineinteles...intre vagoane acolo unde chiar nu are ce cauta un calator sa stationeze ( oscileaza foarte tare acele capace/podea plus ca este curent) deci nu deranjau pe nimeni.
Asa ca nu este o problema sa mergi cu bicicleta in tren.
Daca aveti intrebari sau de povestit alte intamplari, astept opiniile dvs.
Va multumesc.
Mai jos, o fotografie cu interiorul trenului-automotor apartinand TFC care opereaza pe Galati ---Barlad si retur.
Atașamente:
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: muti, ciprian, ssacagiu, Austin, oana.elena, adrianpreda, alinushul, Floring, gabimoraru

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

,,Pe aici nu se trece!!!!"

-G-ral Eremia Grigorescu,6-16 august 1917
Batalia de la Marasesti
Ultima Editare: de Serginio76.

Bicicleta+tren acum 4 ani 5 luni #7984

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 4414
  • Mulțumiri primite: 1232
Multumim pentru informatii. Nu se stie niciodata cind ai nevoie de o informatie si uite o gasesti asa.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Serginio76

Bicicleta+tren acum 4 ani 5 luni #8035

• ady2012
  • Vizitator
  • Vizitator
TFC acum e 4,5lei pt bicicleta indiferent de distanta

• Pagină:
  • 1

Sărbătoriți

gabimoraru sărbătorește în 4 zile (33) , mihai cozma sărbătorește în 5 zile (37) , 0vidiu sărbătorește în 8 zile (30) , xedan sărbătorește în 10 zile (26)
Timp creare pagină: 0.223 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper