Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1

SUBIECT: experienta mea pe drumuri in Galati

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13600

• Dasein
  • Avatarul lui Dasein Autor Subiect
  • Vizitator
  • Vizitator
Buna ziua,

La inceput as vrea sa-mi cer scuze ca nu vorbesc limba romana foarte bine.
Eu locuiesc in Romania/Galati de cateva ani. Mi-am luat o bicicleta anul trecut si mi-a facut placere enorm.
Dupa 2000km mi-am luat si o cursiera acum o luna si incerc sa ridic nivelul meu fizic si tehnic.

%99 am facut traseul spre Vama / Brates. Stiti mai bine, acolo nu este aglomerat, drum ok. Cateva data m-am dus peste Dunare spre Luncavita. Ieri m-am gandit sa ma duc spre Schela si m-am dus. Ce bucurie era.
Am avut 4 "near miss"-uri. Primadata m-a fortat un camion sa parasesc drumul, altfel muream definitiv. Al doilea m-a depasit o masina cu viteza mare cu distanta de maxim 15-20cm. Al treiala un autobus tot cu 30-40cm. La sfarsit am certat cu un maxitaxi in Tiglina si am fost informat ca am voie sa circulez doar pe tretuar ! In ani 2015 mai sunt analfabeti
Nici vorbesc de soferi idioti care au claxonat 20 sec. fara pauza cand coboream cu 40-50km/h, ca sa nu pierd concentratie nu? Au avut sens...

Concluzia mea este: Daca circulez prin drumuri in Galati, o sa am un accident, fara greseala mea. Daca nu azi va fi maine, sau anul viitor %99.99

Optiuni sunt:

1- Mut spre vest si sper sa fie mai bine acolo
2- Mut spre "Europa veche"
3- Pedalez pe trainer acasa ca un hamster
4- Vand cursiera, cumpar mtb
5- Cumpar GoPro si ma duc la politia cu "footage", daca supravietuiesc bininteles...
6- Fac muschuri si le urmaresc si le bat (?)

Ma scuzati pentru "rant"-ul asta si aveti o zi buna!

Can

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13601

• alexandrugabriel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • Postări: 72
  • Mulțumiri primite: 6
Imi place ultima ta optiune - cea mai sigura:))

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13603

• Geoopsy
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • 0742038430
  • Postări: 545
  • Mulțumiri primite: 413
...Bun venit pe meleagurile noastre... Bine ai venit in gasca noastra ! Si bine ai facut ca te-ai apucat de bicicleala...
Nici o optiune nu este de neglijat... trebuie doar sa te adaptezi... ;)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: adrianpreda, Aurelian

...Lant intins...

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13606

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 3044
  • Mulțumiri primite: 1788
Toti am avut parte de asa ceva si fiecare am supravietui (intr-un mod placut sau mai putin placut). Trebuie sa fii perseverent si dupa cum spunea si Geopsy - sa te adaptezi. Ar mai fi ceva - incearca sa nu pedalezi singur, in doi treaba este mai vizibila :).
Pentru asta se organizeaza evenimentul Marea Bicicleala - pentru vizibilitate si constientizare a soferilor ca mai existam si noi pe sosele.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: ciprian, l.atanasiu

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13610

• l.atanasiu
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • E o masura in toate
  • Postări: 1325
  • Mulțumiri primite: 487
Bine ai venit in lumea ciclismului (biciclelii). Gasesc interesanta o marturie asupra "circulatie pe drumurile publice din partea unui "non-bastinas" :)
Incep cu o remarca "non topic": Exprimarea in limba romana devine o trista provocare si pentru generatia foarte tanara a Romanilor. Din partea Dvs. este doar simpatica. :)
Soselele noastre sunt in sine o provocare pentru toti. Cele mai adecvate sunt SUV-urile 4×4 autentice si bicicletele MTB de calitate (nu de hipermarket). Te pot intelege ca ti-ai luat o cursiera (acum patru decenii a fost prima mea dragoste), atata doar ca ai "ales" gresit zona geografica! :cheer:
Cat despre soferii de prin lume ca si de pe la noi: nu sunt cea mai elitista categorie sociala si puterea catorva sute de Cai Putere de regula scoate la suprafata cei mai rau din prosti: agresivitatea primitiva! :angry:
Se spune ca ce nu te omoara, te intareste! sper ca nu e vorba de "rigor mortis", Doamne fereste :sick:
Iti recomand sa cauti parteneri cand esti pe sosele/strazi cu bicicleta si mai ales sa te comporti defensiv, pentru ca pe la noi mai mereu "mortul e cel vinovat"!
Nu ma intelege gresit, chiar imi iubesc tara, chiar si pe majoritatea conationalilor, dar nu le cere celor de pe strazi sa se comporte ca cei cu sute de ani de constrangeri civilizatoare. Doar ca acolo chiar s-ar putea sa ne simtim tratati ca fiind de categoria a doua :(.
Dezvoltarea musculaturii este intotdeauna o activitate sanatoasa si utila, macar pentru intimidarea adversarului, altfel sprintul viguros ramane o alternativa sanatoasa :cheer:
Te salut cu multa simpatie!
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Monica, Serginio76, Aurelian

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 8 luni #13621

• Serginio76
  • Deconectat
  • Gold Boarder
  • Gold Boarder
  • Galati, Craiova. 0757662257
  • Postări: 172
  • Mulțumiri primite: 90
@ Dasein!

Bine ai venit in Romania! Welcomme to Romania!
Domnul Atanasiu...a pus punctul nu pe ,,I" ci pe cvadruplu de 100000 ori x 10000 de ,,I"-uri!!! Asa este!!! Poti pedala singur dar...nu e ca atunci cand ai macar unul caruia sa-i zici -ca banalitate- in gluma sau serios: frumoasa bicla, frumos calut si cu o bere in mana!!! Sincer, nu se compara ca atunci cand esti singur!!! Doua-trei cuvinte schimbate in mers cu partenerul de drum fac drumul foarte scurt!!!
Daca doresti, te pot insoti in week-end-uri oricand daca ai placere!
Cu respect Onofrei Sergiu-Gabriel!
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Aurelian

,,Pe aici nu se trece!!!!"

-G-ral Eremia Grigorescu,6-16 august 1917
Batalia de la Marasesti
Ultima Editare: de Serginio76.

experienta mea pe drumuri in Galati acum 4 ani 6 luni #15206

• Aurelian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • 0752177566
  • Postări: 603
  • Mulțumiri primite: 176
Continuam Turele in grup? ;)

• Pagină:
  • 1
Timp creare pagină: 0.139 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper