Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1
  • 2
  • 3

SUBIECT: Biciclisti agresati

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1144

• Andreea
  • Deconectat
  • Expert Boarder
  • Expert Boarder
  • Postări: 106
  • Mulțumiri primite: 34
Ma speriati. :unsure: Pai ce sansa am eu ca fata intr-o situatie ca asta? Acum o sa ziceti ca nu se leaga nimeni de mine ca sunt fata dar va contrazic. Astora nu le trebuie multa minte. De cele mai multe ori ii ignor si am vazut ca ii enervez si mai tare cand nu ii bag in seama. Pai imi scot telescopul de la naftalina,imi iau spray cu piper si daca se poate si cu putin ardei iute si poate,poate ma incumet sa mai trec prin Smardan.

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1150

• cHris
  • Avatarul lui cHris Autor Subiect
  • Deconectat
  • Expert Boarder
  • Expert Boarder
  • Postări: 123
  • Mulțumiri primite: 55
Azi am scos certificatul medico-legal.
Trecem la pasul 2: plingerea penala la sectia de politie nr 4.

Iata ce mai zice legea in astfel de cazuri:
Pentru infractiuniile prevazute de art. 185-186 Cod Penal, Lovirea sau alte violente, Vătămarea corporală, este necesara plangerea prealabila a victimei.

Cercetarile politiei nu se fac decat daca victima depune aceasta plangere.

In cazul infractiunii prevazuta art. 187, actiunea penala se pune in miscare si din oficiu.

Pentru dovada faptei e necesar ca victima sa se prezinte la IML in vedereea obtinerii unui certifical medico-legal.

Lovirea sau alte violente

Art. 185. – (1) Lovirea sau orice alte acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu zile-amendă.
(2) Faptele prevăzute în alin. (1) săvârşite asupra unui membru de familie se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.
(3) Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.
(4) Faptele prevăzute în alin. (3) săvârşite asupra unui membru de familie se pedepsesc cu închisoare strictă de la un an la 2 ani sau cu zile-amendă.
(5) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute în alin. (2) şi (4), acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
(6) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
Vătămarea corporală

Art. 186. – (1) Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1) săvârşită asupra unui membru de familie se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 6 ani.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptei prevăzute în alin. (2), acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.

(4) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
Vătămarea corporală gravă

Art. 187. – (1) Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile se pedepseşte cu închisoare strictă de la 2 la 7 ani.
(2) Dacă fapta a produs vreuna din următoarele consecinţe: pierderea unui simţ sau organ, încetarea funcţionării acestora, o infirmitate permanentă fizică sau psihică, sluţirea, avortul ori punerea în primejdie a vieţii persoanei, pedeapsa este închisoarea strictă de la 2 la 10 ani.
(3) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii consecinţelor prevăzute în alin. (1) şi (2), pedeapsa este închisoarea strictă de la 3 la 12 ani. “
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cipt2001

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1152

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 4414
  • Mulțumiri primite: 1232
continua ceea ce ai inceput,adica pe cale juritica.

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1154

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Hai sa face o comanda de sprayuri cu piper pentru cine vrea.Daca exista mai multe tipuri sa-l luam pe cel mai bun. Daca stie cineva care tip ar fi mai bun sa spuna.Si de acuma cum fiecare are ex. pompa la el,asa va avea si un spray.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cipt2001, crf1988, illie_alex, Andreea

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1155

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 3044
  • Mulțumiri primite: 1788
O sa fim in curand o trupa de comando :whistle:

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1156

• Dan-Mihai
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • 0721454994
  • Postări: 416
  • Mulțumiri primite: 31
Eu stiu ca cel mai bun spray e ala paralizant de la firma
nato!
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cosmin

Cu cât regula e mai strictă, cu atât capul care a conceput-o mai prost.

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1164

• cHris
  • Avatarul lui cHris Autor Subiect
  • Deconectat
  • Expert Boarder
  • Expert Boarder
  • Postări: 123
  • Mulțumiri primite: 55

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1165

• cosmin
  • Deconectat
  • Expert Boarder
  • Expert Boarder
  • Postări: 104
  • Mulțumiri primite: 8
cu Nato m-am echipat si eu

'' Viata fara ambitie e aproape imposibila. " Lev Tolstoi

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1170

• illie_alex
  • Deconectat
  • Gold Boarder
  • Gold Boarder
  • Postări: 217
  • Mulțumiri primite: 23

cHris a scris: iote ca Varnali Lucian are experienta: portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?idInst...MDAwMDAwMDAwNzg2Mjg*

parnaie scrie pe fruntea lui sau daca vrei poti negocia putin cu el ;)

am gasit si eu asta pe net dar n`am postat nestiind sigur ca e al lui dosarelul

ERROR 404: ROAD NOT FOUND !!

Biciclisti agresati acum 7 ani 1 lună #1356

• crf1988
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • Postări: 77
  • Mulțumiri primite: 7
Bate vantul pe aici, s-a creat o isterie la inceput, multi ninjalai din taste, Cristi ce ai mai rezolvat ?

Biciclisti agresati acum 7 ani 4 săptămâni #1577

• Austin
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Also known as MIRCEA
  • Postări: 631
  • Mulțumiri primite: 126
Si uite ca din cand in cand Politia Rutiera Romana mai e si cu noi... Sa va povestesc ce am patit in seara asta: Veneam din centru, eram la semafor la papadie, pe sensul spre tiglina 1, la bordura, langa primul maxi. Pleaca primul maxi grabit, opreste in statie. In spate la vreo 20 m era al 2 lea maxi (nu pot sa-i uit nr, B 17 YKL). Eu apropiindu-ma de statia lor, aveam cam 25 km/h, ridic bratul stang ca sa imi anunt intentia de a depasi (mentionez ca era deja noapte iar la manusi am reflectorizant). La 2 secunde dupa tipu ii da talpa de credeam ca-i sar pistoanele prin capota, trece repede razant cu mine, cu stalpul dreapta al masinii imi loveste mana cu care semnalizam, trece imediat in fata mea si pune frana in statie (ca mai era un maxi oprit in fata lui). Sincer... de calatori nici nu mai zic, cred ca se simteau ca niste saci de cartofi... In fine, opresc langa geamul lui, ii atrag atentia ca nu a fost atent, iar in loc de scuze, ce sa vezi... se trezeste smecheria din el, ca ce caut eu pe mijlocul benzii? I-am raspuns ca-l depaseam pe colegul lui stationat ca sa nu stau intre ei sandwich cat isi fac ei statia 2-3 minute, si nu se intampla nimic in cele 2 secunde pe care le pierdea in plus stand in spatele meu... Bine-nteles ca la astfel de teribilisti n-ai ce sa le explici (la un moment dat ma gandeam, cumva intrase in scena tripul cu teama sa nu-i fure cel din fata clientii? :woohoo: ). In clipa aia m-am resemnat, am mormait ceva gen "s-a trezit smecheria in voi de cand sunteti soferi de maxi-taxi", am dat sa plec insa am oprit la 10 m in fata lui si i-am luat numarul, ca deh, nu se stie niciodata... Cea mai desteapta miscare! In parcarea de dupa statia de autobuz din tiglina 1 (tiglina 2 e practic pe partea aia, cum incepi sa cobori spre ultimul leu), ce sa vezi, Politia Rutiera in actiune! Eram cel mai fericit si speram sa mi se faca dreptate. Am oprit, le-am povestit intamplarea, unuia din cei 2 politisti nu ii venea sa creada, de 2 ori a intrebat "si cum, pur si simplu v-a lovit peste mana? va doare ceva?" I-am spus ca nu a fost atat de puternica lovitura cat sperietura (ca nu e tocmai placuta senzatia), ca putea fi mai grav, si ca nici macar nu si-a recunoscut vina. Am asteptat vreo 6-8 minute pana a aparut si el (ca deh, baietii cand opresc in statie uita sa mai si plece), insa tipu cand a vazut vestele lor si pe mine langa ei, caci politistul citea greu numarul cu farurile in ochi, direct in tromba pe banda 3 sa se amestece in ingramadeala (ca doar are pedala, ce mama masii), insa politistul foarte calm: "nici o problema, se intoarce pe partea celalalta si vom sta un pic de vorba cu el"... Mi-au luat datele ca sa stie cine reclama, apoi mi-am vazut de drum. Daca l-au mai oprit sau nu... nu stiu, insa simpla lui teama de a nu fi oprit de politie cand m-a vazut langa ei mi-a fost suficient, si sper ca, daca nu din bun simt, macar din teama de politie sa respecte toti celilalti participanti la trafic (in special, dar nu numai, biciclistii)

Concluzia: Fi-ti echipati corespunzator cu lumini, reflectorizante, vesta (mi-a atras atentia ca desi le am si pe restul, n-ar strica sa port si vesta), casca, si tot ce trebuie, si daca patiti si voi ceva, pe langa faptul ca aveti echipament de protectie, faptul ca respectati legea va absolva de a fi invinuiti usor (pai da dar de ce nu are biciclistul de-aia sau de-ailalata?), si ii face pe politisti sa se concentreze mai mult pe vina celuilalt, atunci cand este cazul, iar acest sfat e pentru cei mai noi (sau mai teribilisti, ca zic ei ca se uita lumea ciudat daca-l vad cu casca-n cap) in ciclism.

Multumesc celor ce ma suporta, in orice mod posibil :)

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5617

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
Nu este chiar o agresiune, dar pana acolo nu mai este decat un pas. Este bine cand ai o dovada video.
Video

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5828

• juga
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 569
  • Mulțumiri primite: 165
Sambata ma plimbam prin oras cu cursiera. Si am decis sa cobor putin pe faleza pe la parcul viva. Imediat dupa ce am trecut de sensul giratoriu am observat o coada lunga pana la intrarea pe faleza superioara. M-am incadrat pe partea stanga pe langa linia continua, am depasit vreo 5 masini si apoi din multime un cretin a iesit din coloana pe contrasens si mi-a taiat calea. Am intrat in masina, am cazut pe contrasens aproape de bordura. Soferul se da jos furios si imi zice ceva de genul "ce faci ma? tu pe unde mergi?" neinteresandu-l catusi de putin starea mea de sanatate.
Norocul a fost de partea mea deoarece nu aveam casca si am cazut destul de bine, doar cu cateva julituri, bicicleta fiind si ea aproape intacta. Doar o sina de la sea s-a indoit. De la soc eu eram putin paralel atunci, bine ca mi-a zis un martor sa ii iau nr. masinii.

Masina ese o Skoda octavia model 2005-2007 dupa cunostintele mele. Culoare neagra.
Tipul era inalt, slabut, undeva pe la 30-35 de ani.
Nr. este GL 07 YRX

Daca vede cineva masina il rog frumos sa imi dea de veste.

Ultima Editare: de muti.

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5829

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
Trist ca se intampla asa ceva.
Ar fi bine sa facem o baza de date cu vehicuelele care nu sunt politicoase in trafic - macar asa stim si noi de cine sa ne ferim. Am si eu o lista pe acasa cu "baietii buni".

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5833

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Pai si ce facem ii tinem minte pe toti timpitii.Conform regulilor de circulatie cind se intimpla ceva atunci iei o decizie daca anunti politia sau nu. In cazul de fata trebuia sa iei decizia cea mai buna pentru tine,daca tu nu gresisei cu ceva. NU AVEAI CASCA,deci ai lut decizia corecta,nu ai anuntat politia . Incercam sa fim noi corecti in trafic si dupa aceea ii tragem la raspundere pe altii pentru greselile lor

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5834

• bTz
  • Deconectat
  • test
  • test
  • Postări: 11
  • Mulțumiri primite: 0
Ce treaba are casca ?
Casca este "Recomandata in lege..Nu obligatorie".

Art. 160 - (4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Ultima Editare: de bTz.

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5843

• cristi_c
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 109
  • Mulțumiri primite: 27
Ce-i drept, nu prea aveai ce sa cauti pe linia continua.
Ai spus ca te apuci de invatat pentru scoala de soferi.

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5844

• ssacagiu
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 30
  • Mulțumiri primite: 9
Un idiot ala cu masina. Nici nu conteaza a cui era vina important era daca era cineva ranit si cit de rau insa pe el il interesau reprosurile. Cred ca si Juga a fost pe partea gresita a drumului dar marele idiot a fost soferul care a trecut linia continua ptr era smecher si nu suporta coada. Din pacate nu e singurul !

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5846

• alinushul
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 279
  • Mulțumiri primite: 47
cristi, incadrarea era corecta, pentru viraj la stanga, ca biciclist, trebuie sa te incadrezi langa axul drumului, deci era bine unde era, soferul ala nu trebuia sa iasa pe contrasens...

Semnatura ;)
Ultima Editare: de alinushul.

Biciclisti agresati acum 6 ani 3 luni #5847

• Patriche Georgian
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • 0751567265
  • Postări: 494
  • Mulțumiri primite: 120
De cate ori, mi-au iesit pe contrasens... Soferii astia, cred ca noi, pedalam cu 15 km/h si ar avea timp sa termine depasirea.
De multe ori, se angajeaza intr-o depasire, si nu tin cont, ca dau de mine, pe sensul opus. Eram anul trecut, cu Cosmin Stan, la o tura de Schela si a iesit unul, in fata noastra, pe contrasens, de am zis ca atat ne-a fost.
Daca nu esti tu atent, soferul nici atat, de parca nici n-am exista in trafic.

4 wheels move the body,2 wheels move the soul
Ultima Editare: de Patriche Georgian.
  • Pagină:
  • 1
  • 2
  • 3
Timp creare pagină: 0.196 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper