Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1

SUBIECT: TURUL MUNTILOR MACIN

TURUL MUNTILOR MACIN acum 8 ani 10 luni #1051

• revel
  • Avatarul lui revel Autor Subiect
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • perpetum mobile.0745384804
  • Postări: 56
  • Mulțumiri primite: 19
Aproape ca uitasem cum merge la drum lung cursiera,leviteaza,iti curge aerul pe la urechi ,ce bucurie...dupa o saptamana de intrare in forma cu ture mai scurte,dupa o vara de chiul,m-am decis sa incerc si eu ceva mai lung si mi-a iesit ,fara pene,probleme,pauze...

www.bikemap.net/route/1879769/index2#lat....0644&zoom=13&type=6

Traseul e super ,desi e numai sosea,ofera panorama deosebita de jur imprejurul Muntilor Macin,precum si a crestei Pricopanului ,la iesirea din Macin,se vad intrarile traseelor de cicloturism ce traverseaza creasta dintr-o parte in alta,mai pe scurt ,cine se trezeste devreme,departe ajunge,

6.30 plecare Galati pe dig,ceata la greu si strangea rau afara, pe dig pina la bac Braila ora 7,00 ,ceata pe toata Dunarea si pina la Macin,frumos tot drumul ce insoteste bratul cu acelas nume ,apoi orasul Macin,

ies din el vad si prima raza de soare ,spre dreapta se inalta semet creasta Pricopanului cu virful Sulucul mare si saua aia dintre varfuri vizibila si din Galati,apoi 8.30 ajung la hanul Grecilor ,pauza de scos din haine 15 min. ca se mai incalzise un pic si pedale in cadenta pe urcarea lui Priopcea,in varf dau doua rondouri sa admir panorama si peisajul de unde vin si locurile ce urmeaza a le strabate catre Cerna si Mircea Voda,

urmeaza coborarea,super fundul meu rasufla usurat,trec de Cerna ,Mircea ,drum drept pina inaintea dealului de la popasul Caprioara,in dreptul haltei de la General Praporgescu,intrarea in satul respectiv din sosea,mai stau 5 minute sa dau jos de pe mine sa raman in tricou si pantaloni scurti,apoi pedale sa raman cald pe urcare,popasul Caprioara ,il salut in mare viteza,

cite amintiri placute am aici ,de fiecare data cind am trecut pe 2 roti,imi placeau mult mesele alea suspendate in copaci,odata cu un prieten[barba] in drum spre mare am si dormit in aer liber pe una din platformele alea,in fine coborare super iar relax pentru posterior pina in Horia 10.30,de aici mai sunt cam 15 pina la Nifon care sunt cam prosti dar merita,

trec pe linga lacul dinaintea satului Balabancea si dupa inca 4-5 km se mai imbunatateste drumul,ajung apoi in Nifon,il salut in mare viteza de aici incepe cea mai frumoasa parte a traseului 12 km pina la Cetatuia, autostrada superba asfalt super,sinuozitate si pe urcare si pe coborare, pe peisaj de toamna in mijlocul padurii m-am simtit excelent,este intradevar deosebit sa putem rula pe aici cu biclele,mare lucru ca au asfaltat si bucata Nifon-Luncavita,trec de Cetatuia ,

arunc in fuga un ochi la baltuta ce a ramas din fostul lac de aici,cite amintiri ma leaga si de locurile astea,cite ture,pe jos ,cu bicla,la cort,cite sarbatori de pasti la foc,era locasul clubului de turism Albatros ,unii poate mai stiu,in fine trecem in mare fuga pe linga indicatorul cu observator astronomic si ajung in Luncavita,

pauza de 10 min. pe bancuta in centru de adapat, ora 12.25 ,sui in sa si dunga la bac unde cu mare noroc prind pe cel de 13.30 super tura ,uraaaaaaa am ajuns acasa fara nicio problema ,ma simt super,pauza totala de ieri mi-a prins bine,

ca recomandare , a venit toamna si in orice tura plecati,desi peisajele padurilor sunt superbe ,incepe sa apara covorul de frunze si pastelul de culori,luati cu voi ceva cu mineci lungi si pantaloni la fel ,eu am avut dar manusi fara degete si am cam strans piulite pina pe la Macin...+am pe sub casca o cagula moto ,ca altfel pe dig la 6 dimineata imi cadeau urechile...succes la pedale.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cipt2001

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

pe carari de munte ,in serpentine asfaltate, inconjurate de codri si paduri salbatice,peisaje mirifice,evident pe 2 roti...
Ultima Editare: de revel.

TURUL MUNTILOR MACIN acum 8 ani 10 luni #1052

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 760
  • Mulțumiri primite: 230
Maniacule esti supermaniac.De aia imi place mie de tine .Am fost ptr 10minute cu tine ,cu barba ,cu adi bombatu pe acele meleaguri .Am luat-o eu razna ,insa mai am momente de luciditate...
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: revel

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

• Pagină:
  • 1
Timp creare pagină: 0.089 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper