Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1
  • 2

SUBIECT: marti 23 oct. tur judet Galati

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1138

• revel
  • Avatarul lui revel Autor Subiect
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • perpetum mobile.0745384804
  • Postări: 56
  • Mulțumiri primite: 19
e cineva interesat de asta ,200 km fara + si fara -?

www.bikemap.net/route/1881716#lat=45.695...9&maptype=ts_terrain

sau e prea banal si monoton?

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

pe carari de munte ,in serpentine asfaltate, inconjurate de codri si paduri salbatice,peisaje mirifice,evident pe 2 roti...

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1142

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 760
  • Mulțumiri primite: 230
:)
Ma tem pentru tine...ca nu ia sa gasesti musterii.Insa iti tin pumnii.
(E venit Barba in Galati si are chef de aventura.-El e asa de nebun incat ar merge)

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1143

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 3048
  • Mulțumiri primite: 1792
Poi la asa tura care se intinde in jur de 8-10 ore e normal ca musterii sa sara asa de sus. Mai ales vremea racoroasa si faptul ca se intuneca devreme. Dar poate facem o Tulcea.
Nu stiu sigur - sa vad azi cum ma ciufuleste CRF-ul.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1146

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
Ora 6 :00 7 :00 8 :00 9 :00 10 :00 11 :00 12 :00 13 :00

Temperatura 10°C 11°C 11°C 13°C 14°C 16°C 18°C 19°C
Realfeel 8°C 9°C 10°C 12°C 14°C 17°C 19°C 19°C
Umiditate 73% 69% 60% 54% 49% 44% 40% 38%
Directie vant NNE NNE NNE NNE NNE NNE NNE NNE
Viteza vant 8km/h 8km/h 6km/h 6km/h 6km/h 6km/h 6km/h 6km/h

nu arata rau vremea,doar ca dimineata linga Siret 60% ala cam inseamna ceata care taie la oase si cu 7 grade inseamna ca trebuie manusi groase ca altfel strangi suruburi multe ,mai vad de vreme inca nu m-am hotarat iar de plecat nu fortez pe nimeni dar nu cred ca e o nebunie desi ziua e scurta intradevar ar trebui un start pe la 5-6 dimineata.

pe carari de munte ,in serpentine asfaltate, inconjurate de codri si paduri salbatice,peisaje mirifice,evident pe 2 roti...

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1148

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Decent, pe cursiera e gata in 7 ore :woohoo:

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1160

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
iep ,asta cam asa e numai ca nu am sa trag tare din prima mai ales ca e pe plat pina la Tecuci pina unde merg pe cadenta,nu zic ca daca se poate o ard pe pedale cit tine si ma las pe ghidon in fata cit mai jos,

sper sa nu fie multa ceata ca ma incetineste,apoi cu vintul ala promis de nord de la vreme sa ma impinga de la spate catre casa incepind de dupa Draguseni ,Tg.Bujor,5-5.15 sper sa fiu iesit din oras,va povestesc miine.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1166

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
Cand am scos nasul afara la ora 7:30, primul gand m-a dus la Revel. Io tremuram si mergand pe jos, el nu stiu ce facea. Probabil era pe la Liesti ;). Oricum ceata este alaturi de el. Eu unul astept sosirea; macar de ne dadea un semn cand sosea in galati sa il astept cu un ceai fierbinte, o patura groasa si un levier sa il desprind de pe sea.
Ce ma face pe mine curios, este de ce nu s-a facut tura asta vara sau cand vremea era oricum mai calduta.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: revel

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1167

• Austin
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Also known as MIRCEA
  • Postări: 631
  • Mulțumiri primite: 126
Nu-i nimic Muti, daca vrei sa-i fii de ajutor, la ora la care crezi ca apare la intrare in Galati organizezi un comitet de intampinare :> Adevarul ca la 6:30 cand am plecat de la servici (cu conventia, nu cu bicicleta), dardaiam serios de frig :))

Multumesc celor ce ma suporta, in orice mod posibil :)

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1168

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
De ce oare i se zice maniacu ? Poate ca acum incepeti sa intelegeti....

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1191

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder

muti a scris: Cand am scos nasul afara la ora 7:30, primul gand m-a dus la Revel. Io tremuram si mergand pe jos, el nu stiu ce facea. Probabil era pe la Liesti ;). Oricum ceata este alaturi de el. Eu unul astept sosirea; macar de ne dadea un semn cand sosea in galati sa il astept cu un ceai fierbinte, o patura groasa si un levier sa il desprind de pe sea.
Ce ma face pe mine curios, este de ce nu s-a facut tura asta vara sau cand vremea era oricum mai calduta.

pai simplu ,pentru ca asta vara am tras niste ture prin judet pe caldurile alea si am ramas fara aer si fara suflu ,chiar ma gandeam azi pe dealurile de linga Bujorul la caldurile alea de frigea si dogorea asfaltul ,nu iesea tura,

oricum multumesc pentru suport si ganduri nobile,o sa povestesc imediat,dar da am avut un pic ghinion cu vremea ,se putea mai bine,in schimb pe dealuri si urcari racoare ,suflu,oxigen,nimic nu iesea din asfalt,nici macar fata morgana ca pe caldurile alea de vara.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1192

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder

Maus a scris: De ce oare i se zice maniacu ? Poate ca acum incepeti sa intelegeti....

asa cum a spus profetul ,biciclisttul cind pleaca tre sa se astepte la vint din fata si dealuri multe si va fi surprins placut daca nu e asa,

nenea antrenor nu mai speria baietii...ai bagat soapte ca se uita la mine ca la un ciudat :),nu sunt maniac ,iubesc si eu fenomenul ca oricare dintre voi si fac cit pot la fel ca si voi.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: crf1988

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1197

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
Acum sa povestim un pic,da am plecat de frica sa nu ma intorc pe intuneric,mai devreme,ca pe asa lungime se pot intimpla multe,nu s-au intimplat ,din fericire ,

in schimb pe la 5 30 am iesit din Galati ,la lumina lanternei si cu vesta pe mine si licuriciul in spate ,pina la Hanu am orbecait dupa sosea si am stat cu urechile tinta sa nu ma ajute mai mult decat aveam nevoie, vreun tir sau camion ce venea din spate,destui destepti in schimb veneau din fata cu faza mare,

partea frumoasa era cerul plin de stele dar viteza de deplasare era redusa si din cauza vintului,mama lui de vint de nord, care avea sa imi tina companion pina aproape de Corod si culmea numa impotriva mea s-a decis sa bata,

in fine pe la Piscu cantau deja cocosii iar pe la Hanu s-a luminat ,pina aici nu mi-a fost frig, am avut tot ce imi trebuie[manusi,bluza,pantalon,cagula], in schimb aici am facut prima pauza de 10 minute si nu a fost prea bine ca fiind ud pe spate m-am cam racit,incepand de aici tot ce era localitate am mers pe foaia mare cum ieseam foaia mica,

8 30 Tecuci ,nu stiu cum si de ce dar cenusiul de pe cer nu ma face sa ma opresc deloc ,iau la ochi directia Matca si dunga inainte in speranta ca scap de vint... ti-ai gasit ,ma insotea din laterat acum si peisaj ca de iarna numa de nu ningea,

tin minte ca pe la primarie arata 9 grade termometrul din Matca,lunga comuna,ajung in Corod,inca de pe linga Tecuci cred ca din cauza temperaturii scazute ca nu am mai patit m-a lovit o foame obraznica tare,dar nu m-am indurat sa opresc pina nu am zarit un mixt magazin cu bancute si terasa in fata,iau un iaurt,2 covrigi,ceva feliute de salam,eugenii,o napolitana[apropo voi la ture lungi mergeti doar cu gel?] pe care le servesc in pauza de 30 de minute ,dupa mine sunt la jumate de drum,daca plecam pe zi faceam mai putin,asta e ,nu stiam la ce sa ma astept.
Si cum drumetului ii stabine cu drumul,dai batai cu bateriile pline spre Draguseni,mai erau 25 km ,tot asa rece afara si cenusiu cerul nici umbra sau speranta la vreo raza de soare,

trece o vola ce ma lanseaza pe vreo 5 km cu vreo 30 km la ora ,si incep urcarea,lenta inca din Blanzi ,cu piatra cubica pe la Fundeanu,scap de una dau de alta pe coborare ,naspa ia mult timp ca dardaie dintii si tremura bidoanele rau tare,termin cu coborarea si incepe dealul din Fundeanu,una bucata buna si lunguta cu piatra cubica,caut mai lin degeaba, ma duc pe pamant ,derapeaza spatele,gumele 7 atmosfere pe ele,piciorele in spd ,naspa cu echilibru ,ma ridic in sa ,strang din dinti si ies la liman,

pina la Bujor inca doua urcari cu serpetine placute si asfalt bunicel de data asta insa,pina acolo ca sa ies in drumul de Barlad ,de la Fundeanu dupa urcarea aia urmeaza o coborare lunga si plina de cubica ,imi fura mult timp,aproape ca stau pe loc cu franele stranse si ies inspre Craiesti ,

unde drumul ala lung si drept si cu in sfarsit vint din spate, imi da o speranta frumoasa la o tura reusita,inainte de Craiesti ,pe la un pod am mai stat 10 minute sa mai dau jos de pe mine din haine,

apoi inainte de Bujorul ,este o coborare lunga dar cu asfalt zgrumturos si ridat de mie frica sa nu rup furca de la vibratii,ajung in Bujorul apare indicatorul de Foltesti 20 km ,ce bucurie ,mai e un strop pina acasa,trec pe linga parcul din centru ,il las in urma in stanga mea,

acum multi ani ,caci asta e a doua tura de judet pe care o fac, nu prima de aia aveam asa incredere si chiar am incercat sa imi imbunatatesc timpul ,acolo in parcul ala am stat 1 ora in pauza si am papat,alte vremuri ,amintiri,in fine dam pe drumul gol cu foaia mare si vint din spate ,macar acum pe ultima suta un pic de ajutor nu strica,

trec de Viile ,drumul gol pusca ,in schimb apar portiuni cu vibratii puternice si reduc timpul,viteza de deplasare si confortul ,ca intrerupi croaziera franezi si te ridici din sa...si o iei de la capat,ma bucur ca apare dealul de la Foltesti ceva variatii in pedalare,cobor urc,cobor urc si ca intr-un carusel ma trezesc la Tulucesti...

parca prea devreme si fara pauza inca de pe la Corod ,fara pauza aia scurta de la Craiesti,cam mult timp in sa ,dar vint prielnic ,acum ce sa mai stam ,dam in continuare,urc si ultimul deal si pe cind ma socoteam de reusita vad un biciclist pe partea cealalta ,pe la Vanatori,

il salut ,cind recunosc silueta,nu imi vine sa cred,opresc ,intorc,trag 3 kilometri cu vint din fata,ce tura mai reusita decat sa il acompaniezi in citeva pedale macar pe un kilometru si sa schimbi o vorba tocmai cu domnul antrenor,Maus,salutari maiestre ,ce onoare ,m-as fi intors si 5 kilometri,desi ca sa te ajung am tras un pic ,norocul meu ca tu erai agale contra vint in drum spre padure,mare bucurie,urez succes mentorului,intorc si intru mindru in oras,

la Metro fac gestul cistigatorului de cursa ,ridic miinile spre cer si multumesc divinitatii pentru tura reusita,una peste alta sper ca va placut povestea ,le multumesc celor care au rabdare sa ma insoteasca si din fata calculatorului si va doresc pedale usoare,

ca si idee finala, partea frumoasa a fost de la Corod -Tirgu Bujor-Galati,cu exceptia asfaltului mai prost pe alocuri intre Viile si Tulucesti,restul sectiunii Galati-Tecuci-Matca -Corod e pe plat,nu atrage cu nimic ,si personal am prins si vint din fata iar data viitoare iau personalul pina la Tecuci :cheer:

si da ,tura a fost o reeditare ,am vrut sa ies mai bine ca ultima data si am iesit,sper ca va placut.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cipt2001, muti, crf1988, Andreea, Patriche Georgian, emil_man_gl

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1205

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
Foarte tare.
Bravo tie, in special pentru curajul de care ai dat dovada. La 5:30 ai plecat, dar intoarcerea la cat s-a produs?

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1207

• juga
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 569
  • Mulțumiri primite: 165
Tot ce pot sa zic in momentul asta este RESPECT!
Meriti tot respectul nostru. Fiind in timpul saptamanii nu am putut sa ma bag si eu, dar sper sa o faci pe cea cu Lepsa in weekend.
Cum a zis si Cristi imi plac turele tale, au cativa litri de aventura(nu am zis un strop ca nu ar fi deajuns).Bine ca nu ai avut incidente si in primavara poate mai faci ture dinastea.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1214

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder

muti a scris: Foarte tare.
Bravo tie, in special pentru curajul de care ai dat dovada. La 5:30 ai plecat, dar intoarcerea la cat s-a produs?

5 30 plecat Galati,8 30 Tecuci,10 00 Corod,12 30 Tg.Bujor, 15 00Vanatori,15.15Metro,15.30 home.vintul si-a spus cuvantul si startul pe intuneric...acum 8-9 ani am plecat la 4 dimineata era mai cald ,in vara si m-am intors pe la 16.00 cu un mtb vai mama lui si gume subtiri tot singur si vai mama mea ce era in capul meu atunci...

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1219

• Austin
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Also known as MIRCEA
  • Postări: 631
  • Mulțumiri primite: 126
Superb, ai avut ceva curaj in tine! Tot respectul, si a fost o placere sa citesc povestea aventurii tale

Multumesc celor ce ma suporta, in orice mod posibil :)

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1225

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Mai mai ,ai sa te imbogatesti...Te-am salutat ,insa nici prin cap nu mi-a trecut ca esti tu.Chiar ma gandeam care o fi biciclistul tembel cu casca si pe cursiera ...In mod clar am zis ca e strain de Galati...Aici se dadeau prognosticuri ca vii pe la 17 17,30 asa ca nici prin cap nu-mi trecea ,plus ca nu pe cursiera ci pe un revel eventual.
Imi place ca esti un exemplu de :''zis si facut'' un exemplu de urmat si ptr altii.
Pe cosbuc cand m-am intors pe cine crezi ca am vazut pe bicicleta si cu casca? Barbă...:) Sa mai educat si el de cand cu Clujul...
Cu kilogramele cum mai stai -se pare ca bicicleta t-a priit.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1245

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
Pai cu kg stau bine ,anul asta am lasat organismul sa se obisnuiasca cu noua greutate a fost undeva intre 77-80 cam de un an de zile in schimb forma maxima o sa o am atunci cind o sa fiu intre 72-75 kg poate la anul ,nu e bine prea mult odata ,da ma ajutat enorm bicicleala...am 1.78 inaltime si BMI zice intre 65- 78 kg greutate normala,

acum omu cit traieste invata si nu e o rusine, asa ca educati-ma si pe mine va rog,de felul meu sunt calculat si nu fortez lucrurile ,nu merg la limita si evit pe cit pot accidentele ,ma ajuta si profesia sa am perspectiva si din fata si spatele volanului sau pe ghidon,am permis moto din 2001 si nici acolo nu am avut probleme

dar ma dau mai greu cu noul si tehnologia,de aceea pina acum mergeam cu sapca si ochelari obligatoriu pe bicla,bate soarele si intra in ochi diverse,mai nou dau si cu casca,acum cind am fost singur am mers si cu si fara casca nu am tinut cont,cind am dat cu baietii nu eram echipat si am primit reprosurile constructiv ,

am zis gata de acum oriunde sunt calare ,ca la mobra casca pe cap,acu Maus rade ca aveam casca pe cursa ,ce trebuie si cind sa port pe mtb si pe cursa? va rog sa nu mai cad eu asa de exceptie pina invat si ma comport ca un rutier normal,chiar daca ma adaptez mai greu...

Acum doar pentru Maus ,maiestre desi te consider un exemplu si te admir,cred ca pentru toti cititorii forumului sau cei care te cunosc acum,te privesc ca un extraterestru, adica din alta liga si pe buna dreptate la ceea ce realizezi tu profesional in ciclism,eu inca ma bucur de privilegiu de al cunoaste pe Maus omul normal ,cel de acum mult timp cind, desi facea lucruri deosebite ciclistic vorbind inca de pe atunci ,mie mi-era drag tare si mi-a ramas asa si de fiecare data cind te regasesc sau raspundem la posturi pe forum,eu te vad cu ochii aia de acum 7,8 ani,Maus care facea alpinism,priza copacul,batea muntii in lung si in lat si sosele cam la fel si nu avea multe griji pe cap,

acum lucrurile au evoluat mult si in bine,au mai trecut anii peste noi,dar sper sa nu te superi daca eu in continuare imi voi permite sa pastrez in dialogul dintre noi atmosfera asta calda ,familiala de prieteni desi la tine totul este la nivel pro.[sper sa iti fi furat un :) ]

Ultima Editare: de revel.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1262

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Mestere ,noi ne stim dinainte de dinozauri,asa ca daca am supravietuit meteoritului ,o sa o facem in continuare binemerci fara sa-mi smulgi zambete...Cand te vad rad cat ma tine gura ca e unul mai nebun ca mine.
PS .Cand o sa schimbi nikul in Adimaniacu?

Ultima Editare: de Maus.

marti 23 oct. tur judet Galati acum 7 ani 9 luni #1329

• revel
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
o sa schimb si nick-ul cind nu o sa mai am revel-ul logic ca nu am incotro, ca vreau sa trec cit mai curand pe ceva mai evoluat si nu o sa ma cheme whistler :cheer:

dar cu casca ?cum ramane ?nu ma lamureste nimeni cind o port si de ce nu si pe cursa?

• Pagină:
  • 1
  • 2
Timp creare pagină: 0.204 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper