Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1

SUBIECT: Ture din vacante cu bicicleta prin tara.

Ture din vacante cu bicicleta prin tara. acum 5 ani 9 luni #6180

• ciprian
  • Avatarul lui ciprian Autor Subiect
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 4414
  • Mulțumiri primite: 1232
As dori ca in acest loc sa posteze fiecare ce traseu din tara a facut si cu citeva detalii, pentru cineva care ar dori sa-l faca si el pentru palmaresul lui. Acum citeva zile am fost in Muntii Buzaului cu cortul si anume in Loc. Varlam, Com.Gura Teghii la 18 Km. de Nehoiu. Pentru prima iesire in Muntii Buzaului chia zona si de aceea dupa ce am studiat harta turistica cu traseele din zona care era amplasata in centrul satului am decis sa urc pe virful Penteleu la aproape 1800 m. Zis si facut undeva pe la ora 11 a doua zi am plecat pe un drum cind cu asfalt, cind cu piatra, dar pe care se mergea bine numai bun ca sa te incalzesti. Traseul nu era marcat ca pentru Penteleu asa am gresit 2 drumuri de pe care a trebuit sa ma intorc la sugestia oamenilor din zona . Am facut cam 12 km de drum gresit. Drumul destul de bun pina , dar cu cit urcai mai sus cu atit apareau niste pante destul de greu de abordat. Undeva pe la 1600 m incepea drumul adevarat greu, cu urcari crincene ,iar din cauza drumului care fusese spalat de ploi si au ramas pietrele mari nu puteai urca. Asa ca am luat-o la pas vreo 200m nu se putea altfel. Ajuns sus unde gifiiam de la carat bicicleta privelistea este minunata de pe cel mai inalt virf din Muntii Buzaului. Deci s-a meritat tot efortul, dar sa vedem coborirea care a fost si ea minunata de la 1800m la 500m tot sa te dai la vale. Tot drumul a fost ca timp undeva 3.40 min. cu tot cu ratacirea , 47km si cu o medie de 10km/h. Nu a fost o plimbare sa mers relativ mai repede, dar se putea si mai repede ramine pe data viitoare cind sint mai multi ritmul creste sau scade.Se merita un drum pina acolo.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Geoopsy

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Ture din vacante cu bicicleta prin tara. acum 5 ani 9 luni #6181

• MihaiDan
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • Postări: 43
  • Mulțumiri primite: 10
In luna iulie am avut ocazia sa fac o tura pana la Lacul Vulturilor, tot din Muntii Buzaului.
Plecarea se face din drumul national Buzau-Brasov, la cativa kilometri inainte de barajul de la Siriu, la stanga pe un drum marcat cu indicator turistic.
Se urca mai tare la inceput prin padurea din stanga barajului, dupa care alterneaza portiuni de coborare si de urcare destul de usoare. Portiunea mai grea este pe ultimii 10 km, unde se urca mai abrupt pe unele portiuni, iar pana la limita superioara a padurii urcarea se face drum cu piatra/bolovani destul de anevoios. Dupa ce se iese la golul alpin mai sunt 2-3 urcari mai abrupte, in rest drumul e destul de usor de parcurs.
Tot drumul de urcare e ciclabil cu exceptia a 2 portiuni destul de scurte unde drumul este mai abrupt pe cativa metri. Probabil cei mai antrenati fac si portiunile respective fara sa se dea jos.
Urcarea eu am reusit sa o fac in 2:36 fara sa fortez prea tare. Sus la lac privelistea e frumoasa, este si un izvor cu apa buna pentru realimentare.
Coborarea se poate face pe mai multe rute, ori pe unde am urcat (varianta mai lunga), ori spre Crasna (mai scurt) si de acolo pe sosea inapoi la punctul de plecare.
Eu am coborat prin Crasna si mi-a placut. Prima portiune pana la intrarea in padure e destul de lina coborarea, dupa care in padure drumul este destul de abrupt alternand portiuni de bolovani cu pietris si portiuni de pamant. Toata portiunea abrupta cred ca nu are mai mult de 5 km, dupa care se intra pe un drum cu pietris pe care se poate merge cu viteza fara prea multe griji pana in drumul national.
Cu marcajele e mai greu pe urcare, unde inafara de primul marcaj de la drumul national nu tin minte sa mai fi vazut si altele (poate nu era eu prea atent), asa ca e bun de avut un gps la indemana, iar pe coborare se merge pe marcajul cu triunghi albastru din cate imi aduc aminte.
Traseul e destul de solicitant , dar foarte frumos. Daca as mai avea ocazia, as mai merge o data.

urcarea: www.strava.com/activities/70538138
coborarea: www.strava.com/activities/70538126

Si niste poze:

Atașamente:
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: crf1988, ciprian, Floring

Ture din vacante cu bicicleta prin tara. acum 3 ani 10 luni #16403

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Zona Judet Vilcea - Strategica.

Cum in concediu nu pot sta la umbra , am cautat un traseu frumos de MTB si cred ca am gasit. La sugestia oamenilor din zona, am inceput sa fac cercetari cu privire la un traseu de creasta facut de nemti in timpul razboiului si care tine toata creasta muntoasa din zona. Drumul se numeste Strategica. Intrarea in drum se face de la Voineasa ( cu circa 10km mai inainte ), iar capatul este in Transalpina. Un traseu de circa 45 km , dus. In urma studiilor facute cu citeva zile inainte, am aflat ca, daca pleci din Voineasa drumul este mai greu, deoarece de aici se urca pina in creasta , iar pe urma traseul tine creasta cu urcari si coboriri. Se pleaca de la 500m si se ajunge la altitudinea de 2100m. E ceva de mincat. www.strava.com/activities/353545381
Intoarcerea acasa s-a facut prin continuarea urcarii pe Transalpina pina in virful muntelui la Rinca si de unde se face un drum de piatra la stinga care urca un alt munte Virful Cioara. Coborirea de acolo am facut-o pe un drum nou facut in zona si care duce la 2 lacuri de acumulare Lacul Galbenul si Petrimanu. Iar de acolo numai la vale pe un fost drum de asfalt pina la locul de unde am plecat dimineata.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cipt2001, gabimoraru, l.atanasiu, donygrec

Ultima Editare: de ciprian.

Ture din vacante cu bicicleta prin tara. acum 3 ani 10 luni #16404

• l.atanasiu
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • E o masura in toate
  • Postări: 1322
  • Mulțumiri primite: 487
Un traseu la inaltime (propriu si figurat) din ce se vede! Pe arsita asta ma intreb cata apa ai baut in 8 ore de pedalat, de unde ai avut izvoare asa de sus, nu cred ca ai carat cu tine mai mult de 2 ltr! Si singur! Felicitari pentru performanta, nu-i pentru oricine! :dry:
Prin comparatie drumul spre Lacul Vulturilor a fost cicloturism... :)

Ture din vacante cu bicicleta prin tara. acum 3 ani 10 luni #16405

• ciprian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Sa stii ca nu a fost asa de cald. Acolo in zona a plouat cam 5 zile din 7.Si numai seara de pe la ora 18.00. In ziua aceea nu a plouat deloc. La aceea altitudine batea putin si vintul, a fost bine.
Bidoane am avut 2 de 750ml, iar de luat apa am luat de 2 ori la dus si de 2 ori la intors.
Acel traseu este pentru orce om care are ceva km. buni in picioare. Nu m-am fugarit in acele 8 ore. Am mincat la o stina , cite o fotografie pe ici pe colo, ma mai gindeam la traseu sa vad pe unde sa o iau, ....
La Lacul Vulturilor traseul, urcarea este mai grea ,multe pietre si panta mai mare.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: Geoopsy, l.atanasiu

• Pagină:
  • 1
Timp creare pagină: 0.217 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper