Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Amintește-mă
  • Pagină:
  • 1
  • 2

SUBIECT: Modificari in legislatie

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5616

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 3044
  • Mulțumiri primite: 1789
Mai multe informatii despre regulile pe care trebuie sa le respecte ciclistii in trafic - Sectiune legislatie rutiera
De azi codul rutier a suferit unele modificari:
- bicicliştii nu vor mai putea traversa strada pe trecerile de pietoni
- bicicliştii sunt obligaţi să aibă asupra lor un act de identitate
- acolo unde nu există piste special amenajate pentru ei, bicicliștii pot circula pe banda 1, cât mai aproape de bordură, pentru a nu încurca circulaţia
- dacă sunt mai mulți, vor circula unul în spatele celuilalt, iar la trecerea de pietoni au obligația de a coborî din șa

Nu sunt modificari majore, dar e bine de luat la cunostinta.
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: ciprian, Aida

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5625

• cristi_c
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 109
  • Mulțumiri primite: 27
Nu sunt noi reguli de circulatie, au fost doar reformulate.
- Si pana acum nu era voie sa traversezi calare pe bicicleta pe trecerea de pietoni (la fel cum nu este voie sa alergi pe trecere), se traverseaza pe langa bicicleta;
- buletinul este obligatoriu sa-l detii asupra ta mereu cand te aflii in locuri publice, deci si pe bicileta, in bar, la film, pe jos, cu caruta, cu trotineta...;
- si inainte biciclistii trebuiau sa mearga pe drumurile publice cate unul, cat mai aproape de trotuar, si nu in paralel. :blink:
Asa ca unde sunt modificarile/noutatile?

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5628

• Maus
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 760
  • Mulțumiri primite: 230
Noutatea mi se pare ca e acolo unde sunt piste de biciclete ,esti obligat sa mergi pe ele...cum ar fi faleza superioara,sa fii obligat sa meri pe trotuar...In fine canii latra ursul trece.

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5629

• bTz
  • Deconectat
  • test
  • test
  • Postări: 11
  • Mulțumiri primite: 0
Eu ma intreb cand am vazut si noua pista de pe Otelarilor.. Persoanele care sunt responsabile cu amplasarea pistelor "Stiu sa mearga pe bicicleta".

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5630

• Austin
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Also known as MIRCEA
  • Postări: 631
  • Mulțumiri primite: 126
Pe otelarilor si tot tronsonul proaspat refacut, in proiect erau prevazute si piste de biciclete pe carosabil, de-asta sunt mai late strazile, insa primarul impreuna cu seful de proiect s-au gandit sa-si bage coada si sa faca treaba in stil romanesc, ca cica sa aiba loc masinile... Nu e 100% sigura sursa din care am aflat, dar nici de neglijat...

Multumesc celor ce ma suporta, in orice mod posibil :)

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5631

• bTz
  • Deconectat
  • test
  • test
  • Postări: 11
Pai tocmai ce ziceam...se vede ca merg doar cu masini.

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5632

• Merlin
  • Deconectat
  • test
  • test
  • Postări: 12
Pe Faleza Superioara eu nu am vazut nicio pista de biciclete! Atat timp cat nu este semnalizata corespunzator eu nu am sa o folosesc ..la fel si cu celellate; sa vad eu militianul care ma opreste sa-mi dea amenda, o sa ma vedeti la televizor :P

Modificari in legislatie acum 6 ani 4 luni #5633

• ady2012
  • Vizitator
  • Vizitator
cand s-a facut pista de la papadie pana la ipj,au fost o gramada de biciclisti amendati pt ca foloseau soseaua.e aiurea sa folosesti o pista de biciclete,gen faleza sau otelari cand te grabesti...in timisoara si arad se dau amenzi si pt claxonul lipsa de pe ghidon cu 280 lei in 48 h.eu ma multumesc inca ca nu am fost oprit pt folosirea soselei.

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6112

• Austin
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Also known as MIRCEA
  • Postări: 631
  • Mulțumiri primite: 126
Eu desi am trecut de multe ori pe langa politie, locala/rutiera/rurala si ce genuri mai exista, nimeni nu m-a intrebat de viata. Insa mereu am fost echipat regulamentar.

Multumesc celor ce ma suporta, in orice mod posibil :)

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6123

• adrianpreda
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Ultimul berbec
  • Postări: 349
  • Mulțumiri primite: 90
Odata ce nu exista indicator rutier care sa indice pista de biciclete, ea nu exista - Va fi in continuare o zona de pe trotuar cu niste dungi...
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: muti

The older I get, the faster I was...
Scott Aspect 20
0763270935

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6133

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
Cam asa ceva ar trebui sa fie semnalizata o pista de biciclete.

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6170

• Skypici
  • Deconectat
  • Gold Boarder
  • Gold Boarder
  • Postări: 161
  • Mulțumiri primite: 40
Sa-mi bag picioru. Cred ca stie toata planeta ca esti plecat in Olanda :)). Ai zis in 15 mii de topicuri asta :))

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6175

• ady2012
  • Vizitator
  • Vizitator
stai linistit ca nu iei nici o amenda pt ca nu folosesti pista,important e sa ai ochii de pisica si pe timp de seara pana dimineata ,trebuie sa ai vesta si lumini.daca mergi prin banat te rup cu amenzile.

Modificari in legislatie acum 6 ani 3 luni #6176

• crf1988
  • Deconectat
  • Senior Boarder
  • Senior Boarder
  • Postări: 77
  • Mulțumiri primite: 7

Skypici a scris: Sa-mi bag picioru. Cred ca stie toata planeta ca esti plecat in Olanda :)). Ai zis in 15 mii de topicuri asta :))

Am zis ca sunt plecat, nu am zis si unde . OK imi cer scuze sterg postarile...

Modificari in legislatie acum 4 ani 4 luni #16599

• Aurelian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • 0752177566
  • Postări: 603
  • Mulțumiri primite: 176

ady2012 a scris: stai linistit ca nu iei nici o amenda pt ca nu folosesti pista,important e sa ai ochii de pisica si pe timp de seara pana dimineata ,trebuie sa ai vesta si lumini.daca mergi prin banat te rup cu amenzile.

Unde scrie in legislatie de vesta???
Scrie doar:

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescentreflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

Modificari in legislatie acum 2 ani 10 luni #23820

• Aurelian
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • 0752177566
  • Postări: 603
  • Mulțumiri primite: 176
HOTARAREA GUVERNULUI ROMANIEI nr. 965 / 2016
pentru modificarea si completarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 1391/2006
publicata in Monitorul Oficial nr. 1035 din 22 decembrie 2016

- extras -

(...)
Art. I. — Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin Hotararea Guvernului nr. 1.391/2006, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 876 din 26 octombrie 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 14, literele c), d) si e) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
„c) dotata cu sistem de avertizare sonora;
[actuala forma: "c)dotata cu sistem de avertizare sonora; se interzic echiparea si folosirea sistemelor de avertizare sonora specifice autovehiculelor;"]
d) echipata, pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, in fata, cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate, cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;
[actuala forma: "d)echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;"]
e) echipata cu elemente sau dispozitive fluorescent-reflectorizante, amplasate pe roti, care, in miscare, formeaza un cerc continuu.”
[actuala forma: "e)echipata cu elemente sau dispozitive care, in miscare, formeaza un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spitele rotilor."] (...)

3. La articolul 118, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
„(2) Se recomanda ca la depasirea unei biciclete distanta laterala sa fie de minimum 1,5 m." (...)

5. La articolul 142, literele k) si n) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
„k) pe pistele obligatorii pentru pietoni sau pentru pietoni si biciclete ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
[forma actuala: "k)pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;"] (...)

8. La articolul 161 alineatul (1), literele h), i), I), p) si r) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
„h) sa transporte o alta persoana, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1^1) si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;
[forma actuala: "h)sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;"]
i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista acostament practicabil;
[forma actuala: "i)sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;"] (...)
l) sa circule fara indeplinirea obligatiilor prevazute la art. 14 si 15;
[forma actuala: "l)sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, fara sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 14 si 16;"] (...)
p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar in functie de directia de deplasare;
[forma actuala: "p)sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;"]
r) sa circule in interiorul localitatilor in care nu functioneaza iluminatul public, precum si in afara localitatilor fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;”.
[forma actuala: "r)sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;] (...)

9. La articolul 161, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu urmatorul cuprins:
„(1^1) Copilul in varsta de pana la 7 ani poate fi transportat pe bicicleta, de catre un adult, numai daca vehiculul este prevazut din constructie cu un suport special sau daca are montat un dispozitiv omologat.” (...)

Art. III. — Prezenta hotarare intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

PRIM-MINISTRU
DACIAN JULIEN CIOLOS

Contrasemneaza:

Ministrul afacerilor interne,
Ioan-Dragos Tudorache

Viceprim-ministru, ministrul dezvoltarii regionale si administratiei publice,
Vasile Dincu

Bucuresti, 15 decembrie 2016.
Nr. 965.

Un articol detaliat si bine documentat aici .
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: ciprian, gabimoraru, l.atanasiu

Ultima Editare: de Aurelian.

Modificari in legislatie acum 2 ani 10 luni #23840

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG

Aurelian a scris: HOTARAREA GUVERNULUI ROMANIEI nr. 965 / 2016

Nu e politistul chiar asa de negru. Legea e destul de permisiva.
Ca tot vorbeam zilele trecute ...
- la roti putem aplica o banda adeziva reflectorizanta si va face un cerc, nu e musai sa punem catadioptrii
- in ceea ce priveste deplasarea pe pistele de biciclete, nu stiu daca acestea sunt omologate, corespund STAS-ului si pot sa incapa 2 biciclete in acelasi timp
-"pista pentru biciclete" ca fiind "subdiviziunea partii carosabile, a trotuarului ori a acostamentului sau pista separata de drum, special amenajata, semnalizata si marcata corespunzator, destinata numai circulatiei bicicletelor si mopedelor;"
- un led pe spate si fata se gasesc lejer
- cu avertizarea sonora trebuie gasita o solutie B)
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: l.atanasiu

Ultima Editare: de muti.

Modificari in legislatie acum 2 ani 10 luni #23842

• cipt2001
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 588
  • Mulțumiri primite: 274
Exista o solutie decenta si pentru sonerii: www.bike24.com/p2172163.html
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: l.atanasiu, Aurelian

Modificari in legislatie acum 2 ani 10 luni #23843

• muti
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG

cipt2001 a scris: Exista o solutie decenta si pentru sonerii: www.bike24.com/p2172163.html

Decenta da, ieftina nu :). Dar decat o amenda, mai bine o investitie.
Oare are vreo importanta daca este pusa soneria pe tija de sea? :unsure:

Modificari in legislatie acum 2 ani 10 luni #23852

• sosta
  • Deconectat
  • Membru CCG
  • Membru CCG
  • Postări: 1107
  • Mulțumiri primite: 426
Prea tare soneria Oi! Pacat ca e asa de scumpa ...

• Pagină:
  • 1
  • 2
Timp creare pagină: 0.179 secunde

Suntem pe Strava

© 2017 Clubul de Ciclism Galați. Toate drepturile rezervate. Utilizează machetă dezvoltată de către JoomShaper